διαπίστωση

του Χρήστου Φενερλή

Αν μετά από   15  χρόνια στα έδρανα του  διοικητικού συμβουλίου διαπίστωσα κάτι , αυτό είναι το τεράστιο συνδικαλιστικό έλλειμμα που υπάρχει στο χώρο μας ! Κι αυτό το λέω με πόνο ψυχής αφού κι εγώ είμαι ένα μέρος του ! Παρουσιάζουμε μια εικόνα που κυρίαρχο στοιχείο της είναι η προβολή και η υπέρμετρη φιλοδοξία όσων ασχολούνται με τα κοινά!  Χωρίς να έχω την πρόθεση να επιπλήξω κάποιον ή κάποιους γι αυτό . Απλά το καταγράφω θέλοντας να καταθέσω κάποιες σκέψεις μου, που ενδεχομένως θα βρουν πρόσφορο έδαφος για να δημιουργήσουμε τις προϋποθέσεις για ένα συνδικαλιστικό κίνημα που θα έχει τέλος και αρχή , με μπούσουλα και πλοηγό !

Στη δική μου γενιά ,κυρίαρχα, διαδραμάτισαν και εξακολουθούν να διαδραματίζουν συνδικαλιστικούς ρόλους , από θέσεις ισχύος όσοι έχουν το «προνόμιο» να είναι κομματικά μέλη ή να έχουν διατελέσει κομματικά μέλη ! Όσο περισσότερο έχει κάποιος διαπαιδαγωγηθεί στους μηχανισμούς αυτούς ,τόσο περισσότερο αυξάνει τις πιθανότητες του να ηγηθεί στον επαγγελματικό του χώρο ,αφού η εκπαίδευσή του εκεί τον εφοδιάζει με τα κατάλληλα εργαλεία.

Αλλά και εμπειρικά μόνο αν το δεις εξασφαλίζει πλεονέκτημα .

Όμως τελικά αν κρίνει κάποιος από το αποτέλεσμα, αυτές οι γνώσεις και οι εμπειρίες των λίγων συναδέλφων δεν είναι αρκετές για να  οδηγούν ένα κλάδο όπως είναι ο δικός μας  ,που έχει να διαδραματίσει   σημαντικό ρόλο  στην ελληνική κοινωνία , εξασφαλίζοντας  με την συμμετοχή του στην νομική οικογένεια και με  την νομική του κατάρτιση ,όχι μόνο σε ότι αφορά στην νομιμότητα των επιδόσεων δικογράφων κλπ  και  την εκτέλεση των αποφάσεων Ελληνικών  , αλλοδαπών δικαστηρίων και Ε.Ε. ,με άρτια πανεπιστημιακή (πλέον)  γνώση και με πλήρη γνώση της ευθύνης  για οποιοδήποτε έργο του ανατεθεί, ( όπως π.χ. έγινε με τις πρόσφατες εκλογές, δημοτικές, περιφερειακές και  ευρωπαϊκού κοινοβουλίου) αλλά ανοίγοντας ορίζοντες και σε άλλους τομείς  .Η διαμεσολάβηση π.χ είναι ένας τομέας της νομικής όπου θα μπορούσαμε να διεκδικήσουμε πράγματα . Τουλάχιστο όσοι είναι πτυχιούχοι! Εξάλλου σε λίγα χρόνια δεν θα υπάρχουν δικαστικοί επιμελητές μη πτυχιούχοι.

Δεν είναι τυχαίο ότι η πορεία μας τα τελευταία 20 χρόνια είναι φθίνουσα  σε ότι αφορά το κομμάτι της εργασιακής ύλης  ! γιατί κατά τα άλλα και φαντασία και ιδέες έχουμε .  Όμως το έχω ξαναπεί και θα το ξαναπώ :

Κινδυνεύει ο κλάδος να μείνει χωρίς αντικείμενο.

Μεγάλο ζήτημα είναι και κατά πόσο οι κομματικοί μηχανισμοί που «παράγουν» συνδικαλιστές , όπως τους παράγουν, έχουν αυτή την δυνατότητα πια ή απαξιωμένοι καθώς είναι από την συντριπτική πλειοψηφία δεν μπορούν καν να παίξουν αυτό το ρόλο ! Σε κάθε περίπτωση όμως είναι αναγκαίο ο σύλλογος να επιλαμβάνεται τέτοιων θεμάτων επιμόρφωσης ,με σκοπό την άρτια  διοίκησή του!

Με τις σκέψεις μου αυτές λοιπόν, προτείνω να δημιουργηθεί στο σύλλογο μια ομάδα από έμπειρους συνδικαλιστές του χώρου αλλά και με όσους έχουν ανάλογη εμπειρία και θέλουν να βοηθήσουν  ,με στόχο την εκπαίδευση όσων συναδέλφων θελήσουν στο εξής να ασχοληθούν με τα κοινά !

Η επιλογή των εκπαιδευτών θα γίνεται από το Δ/Σ ,με κριτήρια που θα είναι προκαθορισμένα και που θα πληρούν ορισμένες προϋποθέσεις ( χαρακτήρα ,γνώση, θέσεις στα όργανα ,ιστορικό) .

Μετά την Δημιουργία της ομάδας εκπαιδευτών και κατά τον τελευταίο χρόνο της θητείας του Διοικητικού Συμβουλίου, θα γίνονται στα γραφεία του συλλόγου εκπαιδευτικοί διάλογοι με στόχο την καταγραφή από τους μελλοντικούς συνδικαλιστές των προβλημάτων ,των στόχων και των κατακτήσεων του κλάδου ! Αλλά πρώτιστα  κατευθυντήριες  γραμμές  ,πως  εντοπίζει και πως χειρίζεται ένας συνδικαλιστής  τα προβλήματα ,πως  βρίσκει τις λύσεις  και πως επιτυγχάνονται  οι στόχοι !

Θεωρώ ότι κάτω από μια τέτοια προσέγγιση ,θα αποκτήσει πολύ σύντομα ο Έλληνας Δικαστικός Επιμελητής ένα  ελεύθερο ακηδεμόνευτο συνδικαλιστικό κίνημα, που θα αντιμετωπίζει με  εξατομεικευμένη και σφαιρική  γνώση τα θέματα που τον απασχολούν και θα δίνει  τις λύσεις που πρέπει , αποκτώντας  επιτέλους  την ανάλογη παιδεία!

Οι κομματικοί μηχανισμοί έχουν να διαδραματίσουν ένα διαφορετικό ρόλο ( πολιτικό) και οι εποχές που  οι συνδικαλιστικοί φορείς ,τα συνδικάτα, οι ενώσεις εργαζομένων κλπ  γαλουχήθηκαν και κατευθύνθηκαν από τους μηχανισμούς αυτούς πρέπει να τελειώσει …. από χθες !

Ο συνδικαλισμός απαιτεί και διεκδικεί από την  κεντρική εξουσία και φυσικά είναι αδιανόητο οι ηγεσίες του να άγονται και να φέρονται ανάλογα με τις διαθέσεις της εκάστοτε κυβέρνησης   και των υπόλοιπων κομμάτων (εννοείται) που δεν είναι στην διακυβέρνηση  της χώρας !

Οι σκέψεις μου αυτές επιδέχονται και συζήτηση και εμπλουτισμό ! Αρκεί να συμφωνήσουμε ότι υπάρχει έλλειμμα και ότι χρειάζεται να κάνουμε βήματα προς την κατεύθυνση αυτή !

ΤΙ ΛΕΤΕ;

Author: deadmin